Stwórz swój rytuał nawadniania skóry

Skóra wraz z wiekiem częściowo traci swoje mechanizmy regeneracyjne. To sprawia, że staje się mniej elastyczna, wiotczeje, a na jej powierzchni z czasem pojawiają się zmarszczki. Dzieje się tak, ponieważ tkanki tracą swoją gęstość, a połączenia między komórkami tkanki tłuszczowej zanikają. Jest to wynikiem upływającego czasu, który razem z czynnikami środowiskowymi sprawia, że produkcja kolagenu i elastyny maleje, a ich włókna stają się kruche, tracąc część swoich pierwotnych właściwości.

author 2

dr Dominika Kwaśniak
Lekarz Medycyny Estetycznej 

Dlaczego nawodnienie
to podstawa pielęgnacji?

Na upływający czas nie mamy wpływu, jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy znacząco poprawić kondycję naszej skóry i zapobiegać jej przedwczesnemu starzeniu. Niewłaściwy poziom wody w skórze oraz niedostateczne natłuszczenie sprawiają, że równowaga wodno-lipidowa zostaje zaburzona, a skóra staje się szorstka, szara i zmęczona. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane regularnie i za pomocą właściwych produktów nawilżających pozwolą nam utrzymać młodzieńczy wygląd na długie lata.

Jak dobrać odpowiedni produkt?

Produkty o właściwościach nawadniających zawsze należy dobierać pod kątem wieku, płci, rodzaju skóry oraz jej problemów. Możemy je stosować już poniżej 20. roku życia. Zaczynając odpowiednią pielęgnację nawilżającą tak wcześnie, zwiększamy swoje szanse na utrzymanie zdrowo wyglądającej skóry przez długi czas.
Warto zwrócić uwagę, aby kosmetyki nawadniające były bogate w składniki aktywne, tj. kwas hialuronowy i glicerynę, które wykazują doskonałe właściwości utrzymywania odpowiedniej ilości wody w skórze. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 cząsteczek wody. Gliceryna użyta w odpowiednich ilościach pomaga zaś utrzymać właściwy poziom natłuszczenia wysuszonej skóry, co ma szczególnie znaczenie dla osób borykających się z przesuszoną, łuszczącą się cerą.


Jak stworzyć rytuał nawadniający?

Pamiętajmy, że systematyczność w stosowaniu kosmetyków jest szczególnie ważna, aby przekonać się o rezultatach używanych produktów. Żyjemy szybko i nie mamy czasu na wielogodzinne zabiegi pielęgnacyjne. Nasze kosmetyki muszą więc być do tego dopasowane. Idealne preparaty będą uwalniać substancje nawadniające jeszcze wiele godzin po nałożeniu – wtedy, kiedy skóra będzie tego potrzebowała.
Oto kilka kroków w pielęgnacji, o których powinniśmy pamiętać:


 • Oczyszczanie – etap I

  Każde oczyszczanie twarzy należy rozpocząć od dokładnego zmycia makijażu, zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Produktem odpowiednim do tego zabiegu jest np. mleczko, które skutecznie czyści, nie powodując przy tym uszkodzenia bariery wodno-lipidowej skóry.

 • Oczyszczanie – etap II

  Kolejnym etapem oczyszczania jest użycie żelu myjącego. Dzięki zdolności do tworzenia piany doskonale usuwa on zanieczyszczenia, bakterie, zgromadzony nadmiar sebum oraz resztki makijażu. Wybierajmy żele wzbogacone o dodatkowe składniki, np. kwas hialuronowy.

 • Złuszczanie

  Aby zapewnić jeszcze większą skuteczność produktów nawilżających, należy raz na dwa tygodnie zastosować peeling, by złuszczyć martwe komórki naskórka oraz odblokować pory. Proces ten poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu składniki preparatów użytych w kolejnych etapach rytuału nawadniania lepiej się wchłaniają.

 • Nawilżanie

  To moment na zastosowanie odpowiedniego kremu lub też, w zależności od preferencji, kosmetyku o konsystencji żelowej. Powinno się go nakładać minimum dwa razy dziennie, a jeśli nasza skóra jest bardzo odwodniona, nawet częściej. Wybierając produkt, należy się kierować zarówno wiekiem, jak i rodzajem cery. Pamiętajmy także o pielęgnacji delikatnej skóry w okolicach oczu.

 • Maska

  Jeśli zależy nam na efekcie długotrwałego nawilżenia, warto zastosować maskę, która zapewni skórze skoncentrowaną dawkę składników odżywczych w krótkim czasie. Pamiętajmy, że skóra w trakcie snu wykazuje bardzo silne zdolności regeneracyjne.

 • Pielęgnacja ciała

  Wprowadzając w życie rytuał nawadniania, nie możemy zapominać o ciele, które podobnie jak twarz potrzebuje nawilżenia. Warto pamiętać, że przy wyborze tego typu produktów również należy się kierować zawartością składników nawilżających.
 

Rada naszego Eksperta

Podczas planowania swojego rytuału pielęgnacji twarzy i ciała, warto zdecydować się na kosmetyki z jednej linii. Dzięki temu unikniemy kolizji składników zawartych w produktach różnych producentów i związanych z nimi ewentualnych reakcji alergicznych skóry.

Pytania i odpowiedzi

Czego jeszcze nie wiesz
o kwasie hialuronowym?
Czy efekt zastosowania kremu z kwasem hialuronowym widoczny jest od razu po użyciu?

Czy efekt zastosowania kremu z kwasem hialuronowym widoczny jest od razu po użyciu?

 Kwas hialuronowy wchłania wodę, dlatego efekt działania kremu nie będzie widoczny natychmiast, potrzebny jest na to czas. Szczyt nawilżenia...
Kwas hialuronowy wchłania wodę, dlatego efekt działania kremu nie będzie widoczny natychmiast, potrzebny jest na to czas. Szczyt nawilżenia skóry odczujemy po mniej więcej miesiącu regularnego stosowania kosmetyków. 
Czy w każdym wieku można stosować krem z kwasem hialuronowym?

Czy w każdym wieku można stosować krem z kwasem hialuronowym?

 O nawilżenie skóry należy dbać od najmłodszych lat. Kremu z kwasem hialuronowym mogą używać już 20-latki. Dzięki niemu cera staje się promienna...
O nawilżenie skóry należy dbać od najmłodszych lat. Kremu z kwasem hialuronowym mogą używać już 20-latki. Dzięki niemu cera staje się promienna, gładsza, bardziej jędrna oraz zyskuje barierę ochronną przed wysuszeniem i czynnikami zewnętrznymi. 
Czy kwas hialuronowy działa profilaktycznie na skórę, chroniąc ją przed powstawaniem zmarszczek?

Czy kwas hialuronowy działa profilaktycznie na skórę, chroniąc ją przed powstawaniem zmarszczek?

 Kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom wiązania ogromnej ilości wody oraz zatrzymywania jej w naskórku...
Kwas hialuronowy dzięki swoim właściwościom wiązania ogromnej ilości wody oraz zatrzymywania jej w naskórku działa jak gąbka, utrzymując prawidłowe nawilżenie skóry. W konsekwencji poprawia się jej gęstość, co zabezpiecza skórę przed tworzeniem się zmarszczek. 
Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny dla oczu?

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny dla oczu?

 Nie należy się obawiać stosowania kremów z kwasem hialuronowym w okolicy...
Nie należy się obawiać stosowania kremów z kwasem hialuronowym w okolicy oczu, gdyż gałka oczna w swoim składzie zawiera nic innego jak kwas hialuronowy. 
Czy na skórę dojrzałą należy stosować produkty przeciwzmarszczkowe, czy odpowiednie będą te z kwasem hialuronowym?

Czy na skórę dojrzałą należy stosować produkty przeciwzmarszczkowe, czy odpowiednie będą te z kwasem hialuronowym?

 Skóra dojrzała wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji ze składnikami regenerującymi...
Skóra dojrzała wymaga bardziej zaawansowanej pielęgnacji ze składnikami regenerującymi, ale nie powinno się zapominać także o jej odpowiednim nawilżeniu kwasem hialuronowym, gdyż stanowi on podłoże dla włókien kolagenu i elastyny, które napinają naszą skórę. 
Ustawienia plików Cookie

Strona zarządzana jest przez JNTL Consumer Health (Poland) sp. z o.o., ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 00000322278, NIP 113-00-20-467, wysokość kapitału zakładowego: 39.751.500 PLN. JNTL Consumer Health (Poland) sp. z o.o. ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zawarte na niniejszej stronie.
Strona jest przeznaczona dla użytkowników z Polski. Ostatnia aktualizacja: 01/02/2023

Strona została zoptymalizowana pod kątem przeglądarek: Internet Explorer 7 i wyższych, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari Zalecana rozdzielczość: 1024 x 768 pikseli

;